Drahé kamene a ľudia
Už od samotného počiatku civilizácie bola pozornosť človeka pútaná farebnými kameňmi a kryštálmi. Niektorí sa cítili ich nosením jedinečnejší iní pociťovali ich silu. Tí, ktorí pociťovali nejaký úžitok z kameňov ich doporučovali ďalším a takto sa vyvinula tradícia týkajúca sa jednotlivých drahých kameňov a minerálov.
Archeologické nálezy po celom svete nám ukazujú, že človek zbieral drahokamy všade a získaval znalosti o och použití.
Pôvod vzájomného vzťahu medzi ľudským telom a drahými kameňmi
Celý proces vývoja je ustavičným vzájomným pôsobením medzi večnou dvojicou protikladov. Napríklad vody a ohňa, Slnka a Mesiaca. Prejavený, hmotný svet je vytvorený na základe dvojice protikladov, predstavujúci mužský a ženský princíp.
Oheň ako by bol počiatkom sveta pojmov a tvarov. Prúdil v tvare lávy, unášal zo sebou všetky minerály a živelnú silu prírody, ktorá sa neskôr, v procese tuhnutia, premenila v organickú hmotu. V tomto procese tuhnutia a kryštalizácie minerálov vznikli všetky farebné kryštály jednotlivých nerastov, známe ako drahokamy. Všetky drahokamy a polodrahokamy, s výnimkov perál a korálov, predstavujú najčistejšie zhutnenie minerálov, vytvorených v dôsledku vysokej teploty a tlaku vo vnútri hmoty roztavenej Zeme. Všetky drahokamy teda predstavujú energiu v kryštalickom tvare. Sú vysoko senzitívne. Pohlcujú a prenášajú vibrácie, pretože sú zložené z minerálov emitujúcich elektrické náboje pri zvýšenom tlaku.
V drahokamoch sú obsiahnuté nasledujúce prvky, a to hliník, berýlium, vápnik, uhlík, meď, fluor, vodík, železo, mangán, kyslík, draslík, fosfor, síra, sodík, kremík, cín, zirkón, zinok a ďalšie. Deväť z vymenovaných prvkov predstavuje hlavné zložky deviatich významnejších drahokamov a to: hliník, beryl, uhlík, vápnik, fluor, vodík, kyslík, kremík a zirkón. Tri z týchto prvkov sú obsiahnuté vo všetkých drahokamoch: hliník, kyslík a kremík.
Tieto tri prvky tvoria takmer 75% povrchu Zeme. Hliník predstavuje viac než 8% zemskej kôry.
Chemické zloženie drahokamov má úzku súvislosť s človekom.
Sú to kryštalické formy priezračných a čistých chemických zlúčenín, ktoré sa nachádzajú aj v ľudskom tele. Ich elektromagnetické pole ovplyvňuje ich okolie veľmi jemným spôsobom. Predstavujú cenný zdroj elektromagnetickej energie ovplyvňujúcej elektrochemickú prirodzenosť ľudkého organizmu. Okrem toho majú ionizačný účinok – vytvárajú ionickú rovnováhu vo vnútri a zvonka organizmu. Ich styk s elektromagnetickým poľom tela sa je jednoduchší ak sú uložené v pevných elektrolytoch ako sú meď, striebro a zlato a ak sa používajú ako prstene či náramky. Takto sú umiestné vlastne medzi dvoma kĺbmi. Kĺby sú svojou povahou najaktívnejšie časti tela, v ktorých je uložená sieť nervových vlákien a lymfatické tekutiny sú najhustejšie. Nervové vlákna spolu s lymfatickou tekutinou slúžia k prijatiu energie vyžarovanej drahými kameňmi. Tie spôsobujú svojim jemným a trvalým stykom s kožou zmeny v telesnej chémii a to vzájomnou interakciou s energetickým poľom tela, ktorým potom preniká vzniknuté komplexné elektromagnetické pole. Energie prejavujúce sa v ľudskom tele majú fyzikálno-chemický základ a prejavujú sa v našich nervoch, pletivách a vláknach. V príslušných kanáloch sa prejavuje zase energia prány. Tieto kanály sa líšia od nervových kanálov a dá sa povedať, že telo je ovplyvňované viac energiou prány ako nervových vlákien.
Drahokamy majú vzťah k obidvom druhom energie. K fyzikálno-chemickej teda elektromagnetickej a k energii prány teda životnej sily.
Tento pohľad vysvetľuje účinok kameňov prostredníctvom absorbcie a prenášania svetelných kmitočtov a elektromagnetickej energie, ďalej ich schopnosť vytvoriť ionickú rovnováhu ale nespája ich so schopnosťou ovplyvniť náš emočný stav. iný pohľad nám dávajú ľudové múdrosti, náboženské spisy a tradície. Starodávne spisy z celého sveta oceňujú drahokamy ako silné zdroje energie ovplyvňujúce ľudský osud, prinášajúce priaznivou energiu a vylučujúce negatívnu energiu, ktorá plodí choroby, trápenie a duševný nepokoj. Drahé kamene boli taktiež považované za nositeľov mieru, blahobytu a šťastia. Starobylé indické poviedky opisujú súvislosti medzi niektorými drahými kameňmi, orgánmi ľudského tela a planétami našej slnečnej sústavy. Tantrici považovali drahé kamene za zásobárne božskej energie a vyrábali z nich rôžne sošky a talizmany.